Katedra UNESCO pre ekologické vedomie a trvalo udržateľný rozvoj má sídlo v Banskej Štiavnici podľa zakladajúcej zmluvy s UNESCO
pre ekologické vedomie a trvalo udržateľný rozvoj má sídlo v Banskej Štiavnici podľa zakladajúcej zmluvy s UNESCO.
Katedra UNESCO ako súčasť Fakulty ekológie a environmentalistiky Technickej univerzity vo Zvolene bola zriadená na základe zmluvy medzi UNESCO v Paríži a Technickou univerzitou vo Zvolene v novembri 1994 so sídlom v Banskej Štiavnici.
Odsťahovanie Fakulty ekológie a environmentalistiky z Banskej Štiavnice do Zvolena v roku 2006 výrazne zmenilo podmienky činnosti Katedry UNESCO.
Napriek tomu sa pôvodné sídlo fyzicky mohlo zachovať formou detašovaného pracoviska aj vďaka dobrej spolupráci s magistrátom a primátorkou mesta v Banskej Štiavnici v tzv. Belházyovskom dome (Sládkovičova ul. 1).
Detašované pracovisko Katedry UNESCO umiestnené v Banskej Štiavnici v Belházyovskom dome je vo vyhovujúcich priestoroch, s potrebným zariadením (trvalým vybavením pre terénne práce, exkurzie a semináre) a plní funkciu terénneho, exkurzného a konferenčného centra Fakulty ekológie a environmentalistiky Technickej univerzity.
Prenájom týchto priestorov za veľmi výhodných podmienok zabezpečuje Technická univerzita Zvolen.
Belházyovský dom v Banskej Štiavnici je jedinečnou architektonickou pamiatkou.
Belházyovský dom je jednou z najkrajších renesančných stavebných pamiatok. Pôvodne meštiansky dom vznikol prestavbou dvoch pôvodných domov z prelomu 14. a 15. storočia. Jeden z nich je napojený na banskú štôlňu z 13. storočia. K zlúčeniu oboch domov došlo roku 1616, kedy ho vlastnil Waldburger Žigmund Eggstein von Ehrenegg. Zjednotenie bolo realizované prístavbou nárožného arkiera, ktorý sa stal ozdobou domu.
Za vlastníctva štiavnického richtára Jána Belházyho, ktorý ho kúpil v roku 1756 bola vykonaná baroková prestavba, pristavaná arkádová chodba. Touto prestavbou bola prestavaná do dnešnej podoby a vznikla jedinečná architektonická pamiatka, integrujúca v sebe prvky renesančného a barokového slohu.
V rokoch 1770 – 1900 sa v budove nachádzala katedra chémie s laboratóriami a neskôr aj katedra fyziky Banskej akadémie. V 18. storočí v tejto budove robili chemické a fyzikálne pokusy najvýznamnejší svetoví odborníci a laboratórne vyučovanie chémie prevzala z banskoštiavnickej akadémie i parížska polytechnika. Postupne sa vyučovacie metódy praktizované v priestoroch Belházyovského domu rozšírili na všetky európske a svetové univerzity. V 70. rokoch 19. storočia v budove sídlila Banská škola.