V. medzinárodná vedecká konferencia pri príležitosti vyhlásenia roku 2017 ako Medzinárodného roku trvalo udržateľného cestovného ruchu pre rozvoj, ktorá sa uskutoční 23. – 24. októbra 2017 na Katedre UNESCO, FEE, TU Zvolen
V. medzinárodná vedecká konferencia pri príležitosti vyhlásenia roku 2017 ako Medzinárodného roku trvalo udržateľného cestovného ruchu pre rozvoj, ktorá sa uskutoční 23. – 24. októbra 2017 na Katedre UNESCO, FEE, TU Zvolen
Cieľom konferencie je hodnotenie integrovaného manažmentu životného prostredia (IMŽP) v SR a EÚ, s dôrazom na trvalo udržateľný rozvoj. Témou konferencie bude vyvíjať konkrétne riešenia v oblasti udržateľného rozvoja, turizmu, účinného využívania prírodných zdrojov, ochrany životného prostredia, kultúrnych hodnôt, rozmanitosti a dedičstva, čistej vody a hygieny (SD6), prepojením vedeckého chápania, edukácie, politiky a rozhodovania.
V septembri 2015 bolo na historickom summite OSN v New Yorku prijatých 17 cieľov udržateľného rozvoja (Sustainable Development Goals, SDGs). 193 krajín prijalo SDGs, ktoré sú zadefinované univerzálne a platné pre všetky krajiny na svete. Teda nielen pre tzv. rozvojové krajiny, ale aj pre rozvinuté krajiny ako aj Slovensko. Vďaka zámerom a indikátorom bude meranie úspechu oveľa jednoduchšie. Nová agenda platná pre roky 2015 – 2030 je známa aj ako Agenda 2030. Predchádzajúca dekáda ukázala, že globálne rozvojové ciele prepojené s potravinovou bezpečnosťou, znižovaním chudoby, vzdelávaním, zdravím a mierom, je možné dosiahnuť len podporením dobrého spravovania spoločnosti. Ciele udržateľného rozvoja sa zameriavajú na kvalitu, nielen kvantitu dosiahnutých indikátorov, a na komplexný, nie čiastkový prístup pri ich dosahovaní. Slovenská republika sa k implementácii Agendy 2030 prihlásila v dokumente „Východiská implementácie Agendy 2030 pre udržateľný rozvoj“ schválenom uznesením vlády č. 95/2016.
Konferencia
Rok 2017 bol Svetovou organizáciou cestovného ruchu vyhlásený za Medzinárodný rok udržateľného turizmu, Konferencia je aj príspevkom k začatiu procesu implementácie unikátneho projektu v spolupráci s Cieľom projektu “Svetové dedičstvo a udržateľný cestovný ruch” je posilniť socio-ekonomický rozvoj miest a regiónov cez cestovný ruch s valorizáciou značky UNESCO – využitím pamiatok a pozoruhodností s emblémom UNESCO. Témou konferencie bude predstaviť konkrétne riešenia v oblasti udržateľného rozvoja, turizmu, účinného využívania prírodných zdrojov, ochrany životného prostredia, kultúrnych hodnôt, rozmanitosti a dedičstva, čistej vody a hygieny (SDG6), prepojením vedeckého chápania, edukácie, politiky a rozhodovania.
Súčasťou konferencie bude aj prezentácia prác mladých vedeckých pracovníkov a posterov, ako aj odborná exkurzia.
Výstupom z konferencie bude vedecká monografia s kapitolami z vybraných prednášok účastníkov konferencie.
Národný konzultačný workshop
Cieľom workshopu je oboznámiť účastníkov s povinnosťami, ktoré na seba Slovensko prijalo v oblasti manažmentu vôd. Cieľ 6 (SDG6) – voda - stanovuje zabezpečiť dostupnosť a trvalo udržateľný manažment vody a sanitárnych opatrení pre všetkých. Dosiahnutie tohto cieľa je prepojené aj s ochranou životného prostredia – ekosystémov a súčasne je predpokladom pre plnenie ostatných cieľov. Naplnenie cieľa 6 je na globálnej úrovni podmienené zmiernením dôsledkov klimatickej zmeny a adaptovaním sa na nové klimatické podmienky. Cieľ 6.5 stanovuje do roku 2030 implementovať integrované manažovanie vodných zdrojov na všetkých úrovniach, a to podľa potreby aj cezhraničnou spoluprácou. Tento cieľ nie je možné kvantifikovať číselnými indikátormi. Z toho dôvodu je každá krajina vyzvaná na vyplnenie dotazníka, ktorý bude predstavený účastníkom workshopu na diskusiu.
Výstupom národného konzultačného workshopu bude správa a dotazník odovzdaný Sekretariátu OSN (UN Water).
Cieľové skupiny konferencie a Národného konzultačného workshopu:
vedecká a odborná verejnosť, mimovládne organizácie, predstavitelia štátnej správy a samosprávy, hlavní aktéri pôsobiaci v oblasti životného prostredia, plánovania a manažmentu krajiny, cestovného ruchu.